1 .
Ktorá návyková látka je podľa odborných výskumov štatisticky najškodlivejšia pre užívateľa aj vzhľadom na dopady na rodinu, okolie a spoločnosť?
nikotín
alkohol
kokaín
2 .
Experimentovanie s drogami predstavuje vážne riziko vzniku závislosti na alkohole, tabaku či iných drogách. Ktoré vekové kategórie obyvateľstva sú najohrozenejšie?
seniori
ľudia v produktívnom veku
deti a mládež
3 .
Metamfetamín, známy aj pod názvom pervitín či perník, je mimoriadne agresívna droga, ktorá sa rýchlo podpisuje pod chradnúci výzor jej konzumenta. Aké zdravotné komplikácie, ktoré môže registrovať okolie, spôsobuje konzumácia tejto nebezpečnej látky?
akné, zubný kaz, nechutenstvo do jedla
znížená pohyblivosť, zhoršenie sluchu
vypadávanie vlasov
4 .
Najrozšírenejšou nelegálnou drogou na Slovensku je marihuana. Hoci látky obsiahnuté v marihuane pre užívateľa nepredstavujú riziká podobné heroínu, pervitínu, či kokaínu, Napriek tomu však jej užívanie spôsobuje vedecky preukázané negatívne dôsledky na človeka. Aké to sú?
poruchy pamäte, celková apatia, fyzická neobratnosť
bolesti brucha, zvracanie
strata čuchu a chuti
5 .
Mnoho ľudí sa domnieva, že občasné fajčenie tabaku telu vôbec neškodí. Lekári však upozorňujú, že ide o mylnú predstavu. Koľko cigariet denne predstavuje bezpečnú hranicu, aby nedošlo k negatívnym dopadom na zdravie človeka?
päť cigariet
dve cigarety
nula cigariet
6 .
1. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je užívanie tabaku hlavnou príčinou vzniku rôznych typov rakoviny. Koľkonásobne zvyšuje fajčenie riziko vzniku rakoviny pľúc oproti nefajčiarom?
trojnásobne
desaťnásobne
dvadsaťpäťnásobne
7 .
Organizmus každého človeka má rôznu schopnosť zvládať záťaž spojenú s užitím drogy. Odhadnúť konkrétnu reakciu tela je prakticky nemožné, Môže človek zomrieť už pri užití prvej dávky drogy?
áno
nie